Historia klubu

MŁODZIEŻOWY KLUB SPORTOWY SOKÓŁ ROJCA RADZIONKÓW

11 stycznia 2000 r. grupa entuzjastów sportu spotkała się w C.K. Karolinka i postanowiła założyć w Radzionkowie klub sportowy obejmujący swoim zasięgiem dzielnicę Rojca. Wpisu do rejestru sądowego dokonano 22 października 2001r. i od tego momentu rozpoczęto działalność. Z 21 członków założycieli klubu wybrano Zarząd w składzie:

-Prezes Klubu: Marceli Pyrek

-v-ce Prezes: Kazimierz Gwóźdź

-v-ce Prezes: Józef Korpak

-v-ce Prezes: Stanisław Krawczyk

-skarbnik klubu: Zenon Iwanek

-sekretarz klubu: Jerzy Krawczyk

-członek zarządu: Mariusz Sroka

-członek zarządu: Jan Neuman

-członek zarządu: Andrzej Brzeziński

-członek zarządu: Edmund Brukman

-członek zarządu: Bogdan Gałęziok.

Rok później Marceli Pyrek zrezygnował z pełnienia funkcji Prezesa i z pracy w Klubie, a nowym Prezesem został Kazimierz Gwóźdź.

Głównymi celami klubu jest krzewienie kultury fizycznej i wychowywanie przez sport dzieci i młodzieży. W pierwszym okresie powstała sekcja piłki nożnej, a rok później jako alternatywna dyscyplina sportowa dla dziewczyn, piłka siatkówka. Piłkarze trenowali na boisku przy ul. Sikorskiego, dziewczyny na szkolnej sali sportowej Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych przy ul. Nałkowskiej 2, która to szkoła jest siedzibą Klubu. Po wstępnym okresie budowania drużyny piłki nożnej zgłoszono ją do rozgrywek w bytomskiej B klasie na sezon 2003/2004. W pierwszym starcie młodzi piłkarze Sokoła zakończyli rozgrywki na 7. miejscu, wyprzedzając m. in. Tempo Stolarzowice i Olimpię Boruszowice. Piłkarze grali jeszcze kolejne dwa sezony, ale w związku z brakiem własnego boiska, latem 2006r. podjęto decyzję o rozwiązaniu sekcji piłki nożnej. W Klubie dzięki zaangażowaniu zespołu trenerów, dobrze rozwijała się sekcja siatkówki dziewcząt. Pierwszą drużynę juniorek w rozgrywkach Śląskiego Związku Piłki Siatkowej w Katowicach prowadził trener Euzebiusz Nowakowski. Młodsze po okresie występów w turniejach i zawodach szkolnych zgłoszono w czerwcu 2005 r. do rozgrywek kadetek. Od września 2005r. w rozgrywkach uczestniczyły kadetki, potem juniorki, a w sezonie 2007/2008 zgłoszono po raz pierwszy klubową reprezentację do rozgrywek seniorskich IV ligi kobiet. W sezonie 2008/2009 zespół wywalczył awans do III ligi. Reprezentacja MKS Sokół Rojca Radzionków występowała w składzie:

-rozgrywające: Agnieszka Adamek, Aleksandra Gałęziok

-środkowe: Joanna Krzykowska, Katarzyna Toman, Magdalena Logiewa, Marzena Czeladzka

-skrzydłowe przyjmujące: Jolanta Skorupa, Agnieszka Warmuszok, Iwona Korczeska,

Katarzyna Horzela - kapitan, Magdalena Potempa, Agata Zjeżdżałka

-skrzydłowe atakujące: Karolina Orłowska, Paulina Szybiak, Magdalena Kubica

-libero: Sandra Wicik, Agata Tomczyk.

Udział w rozgrywkach trzecioligowych jest największym sukcesem młodego klubu. W roku 2006, Sokół nawiązał współpracę z niemieckim klubem Volleyball Verein Kamp-Lintfort e.V, gdzie rokrocznie wyjeżdża latem na międzynarodowy turniej siatkówki Kali-Cup. W roku 2009 nasze dziewczyny wygrały rywalizację z dwonastoma drużynami z Holandii, Belgii, Hiszpanii, Niemiec i Polski, promując powiat tarnogórski i Radzionków. W ostatnich trzech latach grupa ćwiczących rozrosła się do ponad 100 młodych siatkarek, które trenowały na dwóch salach: w Zespole Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Radzionkowie i w Gimnazjum im. Ojca L. Wrodarczyka. Zajęcia z najmłodszymi, młodziczkami i kadetkami prowadziły Anna Niżewska i Iwona Korczeska, z grupą juniorek i seniorek Bogdan Gałęziok.

Rok 2009, w dotychczasowej, krótkiej historii sekcji piłki siatkowej dziewcząt, trzeba zaliczyć do najbardziej udanych – 5 miejsce juniorek na śląsku i awans do 3 ligi. Sezon 2010/2011 jest szóśtym sezonem, w którym drużyny MKS Sokół Rojca Radzionków uczestniczą w rozgrywkach organizowanych przez Śląski Związek Piłki Siatkowej w Katowicach. Region śląski jest niewątpliwie najprężniej rozwijającym się obszarem na mapie siatkarskiej Polski. Wybić się tutaj jest bardzo trudno, trzeba wiele pracy włożyć, by móc utrzymać się w gronie drużyn posiadających dużo większe doświadczenie ligowe, a skuteczna rywalizacja z takimi ośrodkami siatkarskimi jak: Bielsko – Biała, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Mysłowice, Częstochowa, pozwala nabierać pewności, że to co robimy zmierza w dobrym kierunku. Wyniki uzyskane przez najstarsze nasze zawodniczki w roku 2009 cieszą całe środowisko i powodują, że Radzionków postrzegany jest wśród sympatyków siatkówki, jako miejsce, gdzie piłka siatkowa ma dobry grunt. Cenny i ważny jest sposób promowania miasta Radzionków poprzez sport, który mamy nadzieję, utrzyma się w następnych latach, zarówno na płaszczyźnie piłki nożnej dla chłopców, jak i piłki siatkowej dla dziewczyn.

Jesienią 2010 roku oddano do użytku nową halę sportowa w Radzionkowie, gdzie siatkarki Sokoła znajdują doskonałe warunki do treningu.

W 2014 roku drużyna pod wodzą trenera Krzysztofa Duszy zdobyła wicemistrzostwo Śląska i po ukończeniu turnieju ogólnopolskiego na 3. miejscu awansowała do II Ligi kobiet Polskiego Związku Piłki Siatkowej, co jest największym osiągnięciem klubu w jego 14-sto letniej historii.

Sponsorzy Klubu:

Głównym sponsorem klubu